ВРАТИТЕ ПАРК ДЕЦИ !!!
Ученици VI2 одабрали су еколошки проблем као предмет проучавања на часовима грађанског васпитања.
Неуређен, запуштен парк, смештен у делу школског дворишта, а у непосредној близини стамбених зграда, одаје лошу слику како школе, тако и њеног окружења.
Грађанска тј. ђачка иницијатива која је покренута под паролом: ,,Вратите парк деци! “ одвијала се у следећим етапама:
  • Излазак на терен: запазили смо и забележили следеће:
  • Недопустиво много смећа различитог порекла: папири, остаци гардеробе, наркомански шприцеви, флаше, жути прах... Очигледно овај простор служи као додатни контејнер неодговорним грађанима.
  • Дрвеће је запуштено, изникло без реда; има јако много корова и шибља;
  • Љуљашке су поломљене: ОПАСНЕ ПО ЖИВОТЕ МАЛИШАНА!
  • Трагови клацкалица се назиру, али уз потешкоће.
  • Док су клупе за седење оштећене и неупотребљиве.
  • Бетонске стазе, нарочито оне ка улици, су испуцале.
  • Осветљење: нисмо запазили.
  • Посебан детаљ: огроман кратер, настао након гранатирања у Другом светском рату и сада сведочи о том догађају.

Закључили смо да је проблем озбиљан јер слика повређене природе, осим нарушене естетике, угрожава и наше здравље.
Запитали смо се: ,,Зашто је тај проблем толико дуго активан, и како је до сада решаван?“

• Извори података:
  • Управа школе: методом интервјуа са директором школе и секретаром, сазнали смо о проблему: у протеклом перидоу (дужи низ година) школа је слала дописе надлежним институцијама у нади да ће нам помоћи (али само у нади). Сви одговори су се сводили на: ,,Нисмо надлежни“. На пример, ово су неки од одговора:
  • Градско зеленило: ,,Бавимо се јавним површинама, а ово је школси парк“.
  • Градска чистоћа: ,,Ми само одржавамо улице и износимо смеће“.
  • Радне акције и Еколошке патроле (наше школе) делимично су решавале проблем, али пошто нису имале неопходне машине, посао су обављале, иако марљиво, недовољно добро.

Иако добијени подаци нису били нимало охрабрујући, наставили смо са оптимистичким покушајима.

• Обратили смо се:
  • Градском зеленилу: Обавили смо разговор са госпођом Весном Стојановић. Екипа Градског зеленила је убрзо изашла на терен и после 7 дана доставили Управи школе предлог и предрачун радова;
  • Градској чистоћи: Господин Миодраг Костић је обишао терен, дао сугестије, предложио мере, али како се на њих дуго чекало, ученици су поново заказали разговор. Ефекат је био да су радници Градске чистоће уклонили кабасто смеће и оно које је опасно по здравље деце;
  • Савету родитеља: Јавна презентација ученика. Појавио се уобичајени проблем финансирања акције. Један од чланова Савета родитеља дао је предлог: Обратити се телевизији ПИНК, учествовати у емисији ЛОТО и на тај начин обезбедити 700€, којима би се покрили елементарни трошкови уређења земљишта.

То је реализовано 12.6.2007.год. уз подршку родитеља, бака, рођака, пријатеља,  наставника и техничког особља школе у улози публике у емисији;

• Општини Савски венац:
    • Допуном пројекта наше школе у оквиру Конкурса за финансијску пордшку школама;
    • Група ученика је заказала и обавила разговор у Општини где добили су неопходно охрабрење и подршку! Уз обећање за финансијску помоћ реализацији пројекта;
  • Планирамо:
  • Покретање сарадње са станарима околних зграда,
  • Масовније укључење ученика у акцију чишћења (додатна помоћ екипама Градског зеленила и Градске чистоће).

Обрађамо се свима, који су у могућности и желе да на било који начин допринесу реализацији наше акције да се обрате Управи школе.
Иза свега стоји велика жеља  да оплеменимо простор у коме боравимо и учинимо га еколошки чистијим и здравијим за живот. Желимо да парк школе буде враћен деци са свим оним лепим садржајима који се слажу у мозаик детињства. Надамо се да ћете нам изаћи у сусрет.
Ученици одељења 6/2 и
Драгана Бобић,
професор српског језика
и наставник грађанског васпитања (по потреби).

Школска година: 2006/07.